Czy można obecnie zarządzać przedsiębiorstwem nie rozumiejąc krajobrazu technologicznego i związanych z nim możliwości, wyzwań i zagrożeń?
Nie będąc na bieżąco z wyzwaniami regulacyjnymi i potencjalnymi pułapkami prawnymi?
Czy można myśleć o cyfryzacji procesów bez tej wiedzy❓
I jak głęboko trzeba wejść w temat żeby zniwelować ryzyka błędnych decyzji.
Transformacja cyfrowa wydaje się być jest kluczowym czynnikiem przetrwania i rozwoju organizacji. Zmiana sposobu działania może zdecydować nie tylko o sukcesie firmy, ale jej być albo nie być.
Wielokrotnie w pracy z klientami spoza sektora ICT spotykam się z tym, że zarząd nie ma świadomości skali wdrożenia (przy dużych systemach ERP to prawdziwa rewolucja w przedsiębiorstwie), złożoności problemu i konsekwencji, nie tylko prawnych, ale i biznesowych, wyzwań jakie się z tym łączą. Wiedzę techniczną najczęściej mają tylko dyrektorzy działów IT i pracownicy tych działów. Reszta działów informowana jest po zawarciu umowy, co oczywiście nie przysparza zwolenników przedsięwzięcia.
Zarząd nie włącza się do negocjacji i w zasadzie jego rola ogranicza się do złożenia podpisów na umowie wynegocjowanej przez dział prawny i IT. A potem, choć nie zawsze do udziału członek Zarządu pojawia się jako jeden z członków Komitetu Sterującego.
Coraz częściej zaczynam się zastanawiać czy taki stan rzeczy jednak nie powinien się zmienić. A pewne role będą wymagała jednak szerszych kompetencji i przebudowania struktur funkcjonowania w takich procesach zakupowych.
Nie inaczej ma się sprawa z członkami Rady Nadzorczej. Czy mogą podejmować decyzje nie rozumiejąc w jaki sposób technologia wpływa na biznes i tworzenie jego wartości w przyszłości?
Klienci, organy regulacyjne i rynki oczekują obecnie szybkiej i skutecznej integracji biznesu i technologii. Kluczowe znaczenie ma jednak też budowanie zaufania do nowych technologii wśród wewnętrznych i zewnętrznych interesariuszy.
Cyberbezpieczeństwo, AAR (augumented reality), robotyka, automatyzacja i sztuczna inteligencja to tylko kilka przykładów, w których firmy muszą identyfikować, mierzyć, ujawniać i dostosowywać się do strategicznych możliwości i zagrożeń.
-
Umowa Wdrożeniowa ERP | SZKOLENIE2210,31 zł
-
Koniec z porażkami we wdrożeniach ERP97,00 zł