Umowy licencyjne / przekazania praw autorskich

Jak to nie mam praw do oprogramowania? Przecież mam zapis w umowie? – to jedno z pytań jakie pojawiło się w związku z problematyczną umową dotyczącą przekazania autorskich praw majątkowych.

Umowy kształtujące model korzystania z praw do produktów (którym najczęściej w przypadku umów IT jest software) to serce projektów informatycznych. Jednocześnie jeden z newralgicznych obszarów biznesowych, którego właściwe wymodelowanie prawne będzie miało ogromny wpływ na skuteczne korzystanie z możliwości modyfikowania czy rozwijania oprogramowania. W tym wątku pojawia się też temat dostępu do kodów źródłowych, bez których skutecznego przejęcia wielu czynności nie będzie można praktycznie wykonać.

Jeśli jesteś zamawiającym przy wybieraniu modelu umowy warto się zastanowić czy forsowanie modelu przekazania autorskich praw majątkowych ma uzasadnienie ekonomiczne i prawne. Jeśli częścią dostaw jest oprogramowanie standardowe sprzedawane wielu podmiotom znacznie ograniczy to konkurencję. W przypadku oprogramowania dedykowanego model przekazania praw może mieć większe uzasadnienie, ale też wiele zależy czy oprogramowanie dedykowane jest tworzone od początku. Jeśli mamy do czynienia z kastomizacją oprogramowania standardowego na pewno trudniej będzie pozostać przy modelu przekazania praw. Producenci dużych systemów ERP zwykle pozostają przy modelu licencji.

Na co zwracać uwagę w czasie przeglądania i negocjowania takich umów?

Zajrzyj do oferty moich cyfrowych produktów edukacyjnych.

Rodzaje umów:

umowy
ERP/CRM

umowy
AI

umowy
SaaS

umowy
Licencyjne

umowy
Resellerskie

umowy
B2B